MIG-400

Cu o concentrație maximă de ibuprofen disponibilă fără prescripție medicală (400mg Ibuprofen), MIG®-400 are un efect multiplu: antiinflamator, analgezic, antipiretic, fiind indicat pentru tratamentul simptomatic al durerii ușoare până la moderat - severe și febrei.

  • - dureri de cap
  • - migrene
  • - dureri dentare
  • - febră
  • - dureri musculare
  • - dureri osteoarticulare
  • - dismenoree

Poate fi administrat oral atât adulților cât și copiilor cu vârsta peste 6 ani (greutate peste 20 kg). Numai pentru utilizare de scurtă durată.

Tableta

Comprimatul de MIG®-400 prezintă o linie de rupere pe ambele fețe și se poate diviza în două, putând fi administrat astfel și copiilor peste 6 ani (greutate peste 20 kg), pentru care doza recomandată este de 200mg ibuprofen. MIG®-400 este disponibil într-o cutie cu 10 comprimate filmate.

Doze și mod de administrare:

Greutate corporală
(Vârstă)
Doza unică Doza maximă zilnică
20 kg - 29 kg
Copii cu vârstă între 6 și 9 ani
200 mg ibuprofen 600 mg ibuprofen
30 kg - 39 kg
Copii cu vârstă între 10 și 12 ani
200 mg ibuprofen 800 mg ibuprofen
= sau > 40 kg
(adolescenți cu vârstă peste 12 ani și adulți)
200 mg - 400 mg ibuprofen 1200 mg ibuprofen
MIG-400 Produs

Descarcă Prospect MIG®-400, Septembrie 2019

MIG®-400 este contraindicat la pacienții cu:

- hipersensibilitate la substanța activă, ibuprofen sau la oricare dintre excipienți;
- reacții cunoscute în antecedente de bronhospasm, astm bronșic, rinită sau urticarie după un tratament anterior cu acid acetilsalicilic sau cu alte antiinflamatoare nesteroidiene;
- tulburări hematopoietice de etiologie neprecizată;
- ulcer gastro-duodenal/hemoragie activă sau antecedente de ulcer gastro-duodenal/hemoragie recurentă (două sau mai multe episoade distincte de ulcerații sau hemoragii dovedite);
- antecedente de hemoragie sau perforație gastro-intestinală legate de tratamentul anterior cu AINS;
- hemoragie cerebrovasculară sau altă hemoragie activă;
- afecțiuni hepatice sau renale severe;
- insuficiență cardiacă severă;
- sarcină, în ultimul trimestru;
- copii sub 20 kg (6 ani), deoarece această concentrație nu este adecvată, datorită conținutului în substanță activă.

MIG-400 ibuprofen

MIG®-400 este indicat în tratamentul simptomatic al durerii ușoare până la moderat-severe și febrei.

Pentru mai multe informații, consultați un profesionist din domeniul sănătății. Aceste medicamente conțin ibuprofen și se pot elibera fără prescripție medicală. Se recomandă citirea cu atenție a prospectului sau a informațiilor de pe ambalaj. Dăcă apar manifestări neplăcute, adresați-vă medicului sau farmacistului. Viza de publicitate nr: 1857/26.09.2020

MIG-Pediatric ibuprofen

MIG® Pediatric este indicat în tratamentul simptomatic de scurtă durată al febrei și durerii ușoare până la moderate.

Berlin Chemie Menarini